STAVÍME DRAKY - Čínští
 Úvod  Psaníčko  Hvězda  Baba  Skládací  Malajský  Krabicoví  Ptákovití  Čínští  Létání s draky  Padáček a naviják  Nástěnka 

Čínští draci.

Chodící drak

A nakonec se podíváme do Číny, původní vlasti draků. Tam stavějí draky tak dokonale, že je vypustí, konec provazu přiváží na stožár a draci poletují třeba měsíc, jestliže nepřestane foukat vítr. Přitom mají fantastické tvary, buď skutečných draků nebo ryb, či dokonce zpívají.

Typicky čínského draka ukazuje /obr.č.30/, je sestaven z mnoha bambusových kruhů potažených papírem a navzájem k sobě spojených režnou nití. Každý kruh je ještě opatřen lištou s třepením. Celý drak je fantasticky pomalován, aby působil dojmem skutečného draka.

Na docela jiném základě jsou konstruováni draci mající tvar ryb. Zde na lehkou konstrukci z lišt a bambusu se připevní tělo ryby - to je papírový pytel /obr.č.31/. Otvorem /tlamou ryby/ se tělo ryby nadouvá a tím je umožněno létání draka.

Poměrně jednoduché zařízení je u zpívajících /hvízdajících/ draků. Uprostřed plošného draka je kruhový otvor a před ním je na stojánku připevněna malá vrtulka /obr.č.32/. Rychlým otáčením vrtulky a procházením vzduchu otvorem se vyluzuje hvizdot různých tónů.


Číňan s drakem
 Úvod  Psaníčko  Hvězda  Baba  Skládací  Malajský  Krabicoví  Ptákovití  Čínští  Létání s draky  Padáček a naviják  Nástěnka 
Created by Barmil & Huhulál software 2009 powered by Rozhled.cz