STAVÍME DRAKY - Krabicoví
 Úvod  Psaníčko  Hvězda  Baba  Skládací  Malajský  Krabicoví  Ptákovití  Čínští  Létání s draky  Padáček a naviják  Nástěnka 

Krabicoví a komoroví draci.

Dosud jsme mluvili o jednoduchých dracích jako - psaníčko, hvězda, baba atd. s dlouhým třásnitým ocasem. Jsou však ještě další druhy draků, tzv. krabicoví a komoroví, kterých je několik typů. Protože dobře létají povíme si něco o jejich stavbě.

Krabicový drak /obr.č.13/ a /obr.č.14/ je v podstatě hranol, jehož horní a dolní třetina je polepena papírem / u větších draků plátnem /, kdežto střední třetina je nepolepena. Na zhotovení si opatřete špejle o průměru 3 mm nebo lišty 3 x 3 mm, které rozřezáním upravte na 4 kusy 750 mm dlouhé a 16 kusů po 230 mm.Z krátkých lišt zhotovte 4 stejné čtverce pevným svázáním režnou nití /obr.č.15/. Čtverce navažte k dlouhým lištám, vnitřní 220 mm od kraje, vnější na jejich konce. Kostru vyztužte v úhlopříčkách režnou nití. Draka potáhněte silnějším papírem, může být i barevný. Dva široké pásy podle rozměru kostry obtočte tak, aby výřezy v papíru přišly do svázaného rohu ./obr.č.16/ Přečnívající okraje papíru natřete dobrým lepidlem, přehněte přes lištu a přilepte.

Pěkně také létá tzv. komorový drak, který je na /obr.č.17/. I ten je stavěn z modelářských lišt 4 x 4 mm nebo 5 x 5 mm, dlouhých 1m. Základ kostry je trojboký kolmý hranol, vysoký 1m, strana trojúhelníka je 500 mm. Nejdříve zhotovte čtyři trojúhelníkové rámy a ty spojte postraními lištami, takže dostanete hranol, rozdělený na tři komory. K hotovým komorám připevněte křídla; mohou být buď s pevným sklonem nebo pérovaná /obr.č.18/. Drak s tuhými křídly má sice menší výkon, ale zato dobře snáší změny větru. Dvě lišty sestavené do mírného "V" tvoří nosník křídla. Připevníte je pod jeden z vnitřních rámů. Jestliže lišty nahradíte rákoskou, docílíte tak určitého odpérování křídel. Rákosku můžete zezadu provázkem prohnout jako luk, podobně jako u malajského draka. Každý z konců nosníku spojte režnou nití s konci komor přes celou výšku draka. Nakonec potáhněte papírem horní a dolní komoru i plochy křídel.

Krabicové draky můžete udělat i větší, nežli jsou právě popsané konstrukce, musíte ovšem přizpůsobit sílu lišt a jejich velikosti. K normálnímu krabicovému draku se dají připevnit postraní křidélka podobným způsobem jako u komorového draka /obr.č.19/, popřípadě můžete z několika lišt zhotovit obdélníková křidélka jak ukazuje /obr.č.20/.

Závěs zajišťuje stoupavost a polohu draka ve vzduchu. Drak má závěs dvoubodový, nejlépe je upravit vyvážení podle /obr.č.21/. Na závěs uvažte 3-4 očka, do nichž navlečte závlačku startovací šňůry. Při silném větru se používá předního očka "a" , Při slabém větru očka "b". Toto zařízení je velmi praktické, protože vám umožní rychle vyvažovat draka při různé síle větru.

U krabicového draka, který má čtyřbodový závěs /obr.č.13/,se nalezne bod pro uchycení šňůry zkusmo vyvažováním nebo podle úhlu sevřeného kolmicí, jak je znázorněno na /obr.č.22/.

Pro úplnost připojuji ještě několik dalších konstrukcí draků, které také dobře létají.

Na /obr.č.23/ je dvoukomorový drak zhotovený podobnou metodou jako komorový.

Pozoruhodnou konstrukci má drak představující čtyři pyramidy /obr.č.24/. Papírem jsou potaženy jen stěny jehlanů a dna zůstávají volná. Vhodným uvázáním závěsu proud vzduchu vniká do pyramid a tak nadnáší celou konstrukci, která létá.

Kromě těchto draků je též možno upravit plošného draka do tvaru dvoumotorového letadla podle vyobrazení /obr.č.25/, nebo dokonce jej přizpůsobit tvaru rakety /obr.č.26/.

Dokonalejší raketu /draka/ vidíte na /obr.č.27/. Základem kostry jsou dva kruhy z bambusu o průměru 50 cm, které jsou připevněny na zkříženou konstrukci znázorňující tvar rakety. Papírem jsou potaženy tělo rakety i oba kruhy, které utvoří okolo rakety papírový prstenec.

 Úvod  Psaníčko  Hvězda  Baba  Skládací  Malajský  Krabicoví  Ptákovití  Čínští  Létání s draky  Padáček a naviják  Nástěnka 
Created by Barmil & Huhulál software 2009 powered by Rozhled.cz