STAVÍME DRAKY - Psaníčko
 Úvod  Psaníčko  Hvězda  Baba  Skládací  Malajský  Krabicoví  Ptákovití  Čínští  Létání s draky  Padáček a naviják  Nástěnka 

Psaníčko.

Psaníčko /obr.č.1/ je malých rozměrů a mohou si je zhotovit i úplní začátečníci. Jeho postavení není nákladné ani pracné, při menší zručnosti je můžete udělat za jedno odpoledne.Psaníčko může mít buď tvar čtverce /obr.č.2a/ nebo obdélníka na výšku /obr.č.2b/. Potřebujete následujíci materiál: lištu nebo špejli o průřezu 2,5 – 4 mm podle velikosti draka. Velikost volíte od 40 do 50 cm délky lišt. Dále potřebujete režnou nit a hedvábný papír na polepení. Ještě si opatříte dobré lepidlo / klíh, kasein, kancelářské lepidlo atd. /. Máte-li toto vše připraveno, můžete začít se stavbou.

Nejprve přeložte přes sebe dvě stejně dlouhé lišty nebo špejle a svažte nití /obr.č.3/ dejte však pozor, aby všechny konce byly stejně dlouhé. Konce špejlí trochu nařízněte a přes zářezy veďte po celém obvodu režnou nit, přičemž dáte budoucímu psaníčku tvar čtvercový nebo obdélníkový. Nakonec všechny niťové úvazky a spoje zaklížíte. Hotovou kostru položte na potahový papír; naměřte si jej a přidejte na každé straně asi 0,5 až 1 cm po okraji /obr.č.4/. V rozích sestřihněte papír tak jak vidíte na obrázku. Postupně natřete lepidlem přesahující okraj papíru, přehněte přes režnou nit a dobře přilepte. Ze zbytku potahového papíru nastříháte 20 až 30 malých obdélníčků asi 5x10 cm. Ty pak složte podle /obr.č.5/ a navažte ve středech do smyčky na režnou nit asi 10 až 15 cm od sebe. Zhotovíte tak ocas, na jehož konci připevníte ještě střapec ze svinutého papíru na jedné straně nastříhaného /do tří čtvrtin/, aby vznikly třásně.

Na potažené hotové psaníčko přivažte závěs /váhy/, který je buď přichycen ve třech bodech, a to na horním okraji a ve středu /obr.č.6a/, nebo ve všech čtyřech rozích psaníčka /obr.č.6b/ . Na spodní rohy psaníčka připevněte režnou nit asi 30 cm dlouhou a do jejího středu přivažte hotový ohon /obr.č.6c/. Délka ocasu se řídí velikostí draka a rychlostí větru / průměrně 3 m/.

Tím je vlastní stavba ukončena a zbývá ještě jeho vyvážení. Spusťte draka volně na vodorovnou plochu, třeba nad stolem a pohybujte vypouštěcí šňůrou po závěsu až psaníčko svírá se stolem úhel 25-30 stupňů, jak to vidíte na /obr.č.7/. Na správném umístění pouštěcí šňůry závisí dobré letové vlastnosti draka.


Letící drak
 Úvod  Psaníčko  Hvězda  Baba  Skládací  Malajský  Krabicoví  Ptákovití  Čínští  Létání s draky  Padáček a naviják  Nástěnka 
Created by Barmil & Huhulál software 2009 powered by Rozhled.cz