STAVÍME DRAKY - Padáček a naviják
 Úvod  Psaníčko  Hvězda  Baba  Skládací  Malajský  Krabicoví  Ptákovití  Čínští  Létání s draky  Padáček a naviják  Nástěnka 

Padáček a naviják.

Když vám drak pěkně létá, můžete za ním posílat psaníčka a koníky /obr.č.37/. Psaníčko je kolečko papíru jež vítr žene vzhůru až k draku. Koníčka si zhotovíte tak, že přehnete obdélník papíru, ohnete růžky jako křidélka a položíte na provázek. Vítr se opře o plochu koníčka a ten ujíždí po šňůře až k draku / ovšem nesmí být na motouze uzel/. Totéž dělají Číňané, jenomže namísto psaníčka posílají rybičky /obr.č.38/ zhotovené z lehké kostry bambusu, lišt a papíru zcela podobným způsobem jako již popsané velké létající ryby. Ty jsou připevněny na malém kroužku, jímž probíhá vodící šňůra.

Kromě těchto psaníček, koníků a rybiček, které zůstanou vždy nahoře u draka, dá se ještě posílat vzhůru padák, který se sám odpoutá a pěkně se snáší k zemi. Pro tento účel se však musí z drátu zhotovit vypouštěcí zařízení. Jednoduchý vypouštěcí háček je na /obr.č.39/. Z hliníkového drátu vyrobíte věšák s očky, do kterého je zapojen posuvný háček / železný drát /. Na posuvný háček se pověsí kroužek, na kterém je padák upoután. Háček se vysune kupředu, a tím se zároveň uzavře očko věšáku. Větrem je padák hnán vzhůru k draku. Před drakem je na šňůře upevněna zarážka, o kterou se posuvný háček zarazí a otevře očko věšáku. Padák se v tomto okamžiku uvolní. Celé vypouštěcí zařízení potom samo sjede po šňůře dolů.

Druhé zařízení, na kterém je nesen otevřený padák ve dvou bodech, sestává z dlouhé lišty a drátěných ok /obr.č.40/. Tento systém má tu výhodu, že otevřený padák je zavěšen na předním háčku a kroužek se závažím na zadním háčku, takže se padák ani jeho nosné šňůry nemohou zamotat do pouštěcí šňůry. Jak je mechanismus zhotoven je patrno z připojeného obrázku. Ještě je třeba uvést zhotovení padáku z hedvábného papíru. Na /obr.č.41/ jsou uvedeny míry pro sestavení padáku o průměru 1metru. Můžete ovšem udělat i menší padák poměrným zmenšením všech rozměrů. nejdříve si nastříháte z papíru dvanáct pásů, které navzájem slepíte dohromady. V horní části vrchlíku vznikne otvor o průměru asi 100 mm. Po okraji, kde jsou spoje pásů, přilepte dodatečně kousky papíru, aby uchycení nosných šňůr bylo co nejpevnější. Konce šňůr jsou spojeny v jeden pramen, na němž je připevněno závaží.

Draka pouštějte podle předpokládaného tahu a jeho velikosti na strojové přízi, šicím hedvábí, režné niti nebo slabém motouzu. K navinutí klubka použijte kulaté hůlky, které se v rukou dobře otáčí. Nepoužívejte nikdy příliš silného provázku, neboť je těžký a drak ho neunese.

Na navíjení pouštěcí šňůry si můžete zhotovit jednoduchý naviják z prkénka podle obr. /obr.č.42a/ a nebo dokonalou navíjecí cívku podle vedlejšího vyobrazení /obr.č.42b/. Překližkové postranice cívky jsou připevněny na středním dřevěném válečku. Hotová cívka je nasazena na šroub, který je dvěma maticemi utažen k držadlu. Cívka se však musí na šroubku lehce otáčet, aby se šňůra mohla pomocí kličky rychle odvíjet nebo navinout.

Důležité však je abyste pouštěly draky vždy na volném prostranství a nikoliv v blízkosti elektrického vedení. Kdyby se utrhl, mohl by způsobit krátké spojení. Zamotá-li se drak do vedení, nikdy se nepokoušejte jej vyprostit, nelezte na sloupy vedení, je to nejen krajně nebezpečné, ale i trestné. Dbejte, aby vypouštěcí šňůra nekřižovala železnici, silnici a nikdy nepouštějte draka na ulici.

Rovněž nepouštějte draka do velké výšky, není-li dostatečně vyzkoušen.A nyní se dejte s chutí do práce, postavte některého popisovaného draka a na stráni na shledanou.


Krokodýl
 Úvod  Psaníčko  Hvězda  Baba  Skládací  Malajský  Krabicoví  Ptákovití  Čínští  Létání s draky  Padáček a naviják  Nástěnka 
Created by Barmil & Huhulál software 2009 powered by Rozhled.cz